ERKEN TEŞHİS İÇİN İZLENMESİ GEREKEN KURALLAR


Meme kanserinin erken teşhisi tedavinin başarıya ulaşma şansını arttırır. Meme kanserinin hiçbir belirtisini göstermeyen (asemptomatik) kadınların aşağıdaki yöntemi izlemesi Amerikan Kanser Birliği (American Cancer Society) tarafından tavsiye edilmektedir. Bu yöntemin temelde iki elemanı vardır bunlar;
-Kişisel meme kontrolleri
-Klinik meme kontrolleri
Yirmi yaşından büyük kadınların her ay kendi memelerini kontrol etmeleri önerilir.

20 ile 39 yaş arasındaki her kadının en azından üç yılda bir fiziksel meme kontrolünden geçmesi önerilir. Bu tip kontroller kliniklerde yeterli deneyime sahip doktor tarafından yapılabilir.

40 yaş ve üzerindeki kadınlar her yıl kontrol için mammografi çektirmelidirler. Doktor tarafından yapılan fiziksel meme kontrolleri de yılda bir yapılmalıdır. Fiziksel meme kontrolleri mammografi çekimi sırasında da yapılabilir. Kendi kendine yapılan aylık fiziksel meme kontrollerinin de devam etmesi önerilir.

Yüksek meme kanseri riski taşıyan kadınlar (Ailesinde meme kanseri olan kadınlar gibi) doktorlarının tavsiyesiyle 30 ile 40 yaşları arasında kontrol amaçlı mammografiye başlayabilirler. Çok yüksek meme kanseri riski taşıyan kadınlarda (BRCA1 ve BRCA2 meme kanseri geni taşıdığı bilinen kadınlar gibi) kontrol amaçlı mammografiye daha erken yaşlarda (28 gibi) başlanabilir. Bu nedenle kadınların risk grupları konusunda bilgilenmeleri ve mammografiye başlama yaşını belirlemek için doktorları ile konuşmaları önerilir.

Kendi kendine yapılan meme kontrolleri
Kendi kendine yapılan fiziksel ve görsel meme kontrolleri kadınlarca kolaylıkla her ay yapılabilir. Bu tip kontroller kadınlara kendi memelerinin yapısı hakkında bilgi sağlar. Bu kontroller düzenli olarak yapıldıklarında memedeki küçük kitlelerin ve erken aşamadaki bazı değişikliklerin bulunmasına yardımcı olurlar. Memesinde kitle bulan her kadın hemen doktoruna başvurmalıdır. Bazı uzmanlar, kadınların bu tip meme kontrollerine ergenliğin ilk dönemlerinde adet görmeye başladıktan hemen sonra başlamasını önermektedirler.

Meme Kontrollerinde Dikkat Edilmesi Gereken Değişiklikler

• Koltuk altında yada memede bulunan yeni bir kitle.
• Bir sonraki adet dönemi sonrasında azalmayan yada küçülmeyen kitle yada kalınlaşmalar.
• Memenin büyüklüğünde, şeklinde yada simetrisinde görülen değişiklikler.
• Memenin kalınlaşması yada şişmesi.
• Memede çökme yada kırışıklık.
• Memede yada meme ucunda çökme, tahriş olma.
• Akıntılar (özellikle kanlı, yapışkan, koyu renkli yada meme ucu sıkılmaksızın gelenler).
• Meme ucundaki ağrılar, hassaslaşmalar.
• Meme ucunda yön değişikliği yada içeri çökme.
• Memenizde sizi endişelendiren her hangi bir değişiklik.
• Eğer bir kitle hissederseniz;
Kişisel meme kontrollerinde bulunan kitlelerin %80’e yakın kısmı kanser olmayan kitlelerdir. Pek çoğu sıvı dolu kistlerdir ve kolaylıkla boşaltılabilirler ya da oldukları yerde bırakılabilirler. Pek çok kadının meme dokusu yoğundur ve bu tip memeler kitle varmış hissi verebilir. Bu doğal bir durumdur ancak, bu tip memelere sahip kadınların kişisel meme kontrollerini daha dikkatli yapmaları gerekir. Mammografi sonucunun normal olduğu durumlarda bile, gelişimi uzun süre devam eden kitlelerin gerekli aralıklarda yeniden değerlendirilmesi gerekir.


Comentarii

Încărcare...

Articole Legate De